JŪSŲ PĖDOMS IR BATAMS

ORTOPEDIJA

Amerikiečių mokslininkai – antropologai ištyrė paskutinį Amazonės indėnų atstovą Iši (knygos “Iši dviejuose pasauliuose” herojų). Jis mokslininkus nustebino savo tylia eisena ir basos pėdos tobulumu. Idealios pėdos, nežinojusios avalynės ir asfalto, žymės. Žmogus gimsta su plokščia pėda. Jos jungtis raumenų pastangų dėka pradeda formuotis nuo pirmųjų žmogaus žingsnių. Pėdos jungtis – gudrus gamtos išradimas, leidžiantis mums išlaikyti pusiausvyroje savo tiesiai einantį kūną ir be sunkumų judėti. Pėda – esmių esmė. Ji išlaiko kai kada labai nemažą mūsų svorį. Ji taip pat yra ir vartai, per kuriuos mūsų pėda gauna informaciją iš žemės. Ant pėdos yra daugybė nervinių galūnių. Senovėje žmonės žinojo šios kūno dalies kainą. Judėjai (apie ką mes žinome iš Biblijos), atiduodami pirmą pagarbos duoklę svečiui, apiplaudavo jam kojas. Kiniečiai sugalvojo kankinančią bausmę – smūgius bambukine lazdele per pėdas. O smūgiais per konkrečius pėdos taškus buvo mėginama pakelti žmogų iš nuomirio būsenos. Mes, miestiečiai, atsiplėšėme nuo žemės, nebevaikštome ja basomis. Dėl mados mes aukojame savo kojų patogumą. Atsakydama į tai gamta mus apdovanoja plokščiomis pėdomis.

Plokščiapėdystės rūšys

Plokščiapėdystė – dažniausiai pasitaikanti pėdos deformacijos rūšis. Egzistuoja du plokščiapėdystės tipai – išilginis ir skersinis. Jie abu išsivysto dėl vienos priežasties: nusilpę raiščiai ir raumenys negali nulaikyti pėdos jungties. Esant išilginei plokščiapėdystei, pėda įdumba, keltis pasidaro mažesnė, pėdos kaulas suskyla ir atsisuka į vidų, o pirštų galiukai pasisuka į išorę. Didžiojo piršto kaulas iškrypsta. Pėda tampa ilgesnė. Ties keltimi ir iš išorinės kulkšnies pusės gali atsirasti stiprūs skausmai. Dėl svorio pasiskirstymo pasikeitimo, kinta pėdos apragėjusios vietos. Progresuojant ligai ant pėdų atsiranda taip vadinami pentinai. Sutrumpėja šoninio pėdos judrumo tūris. Esant skersinei plokščiapėdystei, kuri sutinkama šiek tiek rečiau, pėdos kaulas išsilenkia į išorę išilgai vertikalios ašies, koja tampa šleiva, sutrumpėja ir kaulas. Kartais derinasi abu plokščiapėdystės tipai.

Saugokite kojas nuo jaunystės

Iki ketverių metų lengva plokščiapėdystės forma yra laikoma normaliu dalyku – vaikiška pėda dar nesusiformavo. Tačiau jei jos jungtis nesistabilizuoja ir toliau, reiškia, atėjo laikas įsikišti į procesą. Vaikams dažniau išsivysto išilginė plokščiapėdystės forma: dėl X raidės formos kojų iškrypimo pėdos “sugriūna” į vidų. Su įgimta plokščiapėdyste tenka susidurti retai, na, o palinkimas į ją perduodamas paveldėjimo būdu. Žymiai dažniau sutinkama sintetikos, aukštų pakulnių, platformų ir siaurų batų noselių mados aukų. Vaikų raumenys ir raiščiai nestabilūs ir bet koks atsitiktinis pėdos svyravimas išilgai vertikalios kūno ašies lengvai įsitvirtina. Pirmas signalas apie bėdą – mėšlungis blauzdos srityje: prisibėgiojęs visą dieną vaikas užmiega ir staiga atsibunda iš skausmo. Plokščiapėdystės negalima išgydyti, tačiau galima sustabdyti jos vystymąsi. Tam reikia nešioti specialius vidpadžius supinatorius, atlikinėti koreguojančius pratimus ir kaip galima dažniau vaikščioti basomis po žemę, per nelygų paviršių – tai yra grąžinti pėdai bent dalį informacijos, kurios jai taip trūksta. Pradinėje stadijoje rekomenduojama pradėti nuo užsiėmimų sportu mėginant sustiprinti nusilpusius raumenis ir raiščius. Iš biomechaninio požiūrio taško pėda – tai mechanizmas, taigi, logiška manyti, kad neteisingai ją naudojant ir piktnaudžiaujant ji susinešioja. Ir iš tikrųjų – plokščiapėdystė atsiranda tiems suaugusiems, kurie dėl savo darbo ar veiklos specifikos ilgai stovi arba vaikšto. Pavyzdžiui, tai dažniausiai atsitinka kirpėjams, padavėjams, paštininkams, kariškiams. Ji išsivysto sportininkams, kurių pėda dėl pastovaus didelio krūvio ir nuo viena po kitos sekančių traumų “išsiklibina”. Pėda “išsitrypia” neatlaikydama ir per didelio svorio (tame tarpe ir nėštumo laikotarpiu), deformuojasi dėl netinkamos avalynės (labai siauros, spaudžiančios, su labai dideliais kulnais, nepatogiu padu ir t.t.). Deja, moterys, kurioms didžiąją gyvenimo dalį tenka praleisti ant kojų, negali įsisavinti vienos paprastos tiesos: avalynė būna ne tik madinga, o būna ir patogi.

Ne diagnozė, o gyvenimo būdas

Ar būna idealių pėdų? Taip, nors taip atsitinka gana retai. Būna taip, kad tiesiog nėra prie ko prisikabinti. Tačiau skauda ir anatomiškai, ir fiziologiškai sveikos kojos. Jos paprasčiausiai gali būti pavargusios. Jūs, greičiausiai, ir patys pastebėjote: dieną kitą panešiojote naujus batelius ir kojas pradeda mausti. Išsisukote, išnarinote koją ir kitą kartą ji išnirs dar lengviau. Problemas sukelia gyvenimiškos situacijos. Iš esmės plokščiapėdystė – ne liga, o gyvenimas, jo apsunkinimas. Jūs susigriebiate ne iš karto. Iš pradžių kojas skaudės tik tuomet, kai jos stipriai išvargs. Šiek tiek patins, greičiau nei prieš tai pavargs. O kai raumenys pailsės, kelties nusileidimo galima ir nepastebėti. Ši padėtis vadinama “pėdos silpnumu” – ji gali tapti tikros plokščiapėdystės priežastimi. Gali būti, kad jūs pastebėsite, kad dabar jums tenka pirkti didesnio nei anksčiau dydžio. Greičiausiai tai – besivystančios plokščiapėdystės požymis. Tačiau nepirkite avalynės visiškai be kulno: maždaug 4 centimetrų kulniukas iš dalies pakeičia supinatorių. Jis palaiko pėdos jungtį, pakelia ir sutrumpina ją. Plokščiapėdystė ne visuomet sukelia skausmą. Kai kada ji kelia nerimą tik dėl kosmetologinių priežasčių (taip iš esmės atsitinka tuomet, jei jūsų plokščiapėdystė išsivysto anksti). Tačiau kai griūna pamatas – dreba visas namas: su metais bet kokia pėdos deformacija atsiliepia visam organizmui.

Atpildas už nerūpestingumą

Pirmiausia atsiranda judesių ribotumas žemiau kelio esančiame pėdos sąnaryje, pradeda kankinti skausmai žemiau kelių, keičiasi eisena. Po to atsiranda skausmai kelio sąnariuose. Atsiranda X arba O raidės formos kojų iškrypimas. Keičiasi raumenų apkrovimas: svoris krenta ne ant tų raumenų grupių, kurios tam skirtos. Keičiasi ir krūvis, tenkantis klubų – dubens srities sąnariams. Ant šios srities ir krenta pagrindinė pasikeitusios eisenos našta ir šis sąnarys susidėvi. Išsivysto artrozė, artritas. Stuburo sritis ties juosmeniu išsilenkia, įsitempia raumenys ir nuo nuovargio juos pradeda laužyti. Moterys, kurios vaikšto ant aukštų kulnų, nešioja sunkias rankines, žino, kaip skauda pavargusį juosmenį. Nėra normalios atramos – įsitempia pečiai, kaklas. Įsitempę raumenys suspaudžia kraują nešančias kaklo sausgysles, atsiranda galvos skausmai, išsivysto osteochondrozė. Žmogus susikūprina – susispaudžia vidiniai organai. Nuo to kenčia žarnynas, plaučiai ir širdis.

Kaip atsikratyti skausmo

Neįtikėtina, tačiau net ir tie žmonės, kurie seniai kenčia visus plokščiapėdystės nepatogumus, gali jais atsikratyti per vieną dieną. Užtenka į avalynę įdėti supinatorius, kurie sutvarkys laikysenos ir eisenos pažeidimus. Pasaulyje nėra dviejų vienodų pėdų. Vidpadžiai yra gaminami kompiuterinės programos pagalba atsižvelgiant į individualią deformaciją. Skeneris ant displėjaus perneša trimatį jūsų pėdos atvaizdą. Tai sutampa su duomenimis apie dinaminį ir statinį spaudimą ant pėdos paviršiaus. Visos būtinos korekcijos atliekamos tiesiai ant ekrano. Duomenys apie anatomiškai teisingą vidpadį užrašomi į diskelį ir perduodami į frezą, kur automatiškai ištekinamas vidpadis. Po to jį užbaigia ir priderina prie avalynės jau rankiniu būdu. Supinatoriai gaminami iš sluoksnių medžiagų, kurios skiriasi tiek tankumu, tiek tamprumu ir faktūra. Diabetikams, kurių kojos ypatingai jautrios, naudojamos minkštos, orui pralaidžios medžiagos. Gaminami vidpadžiai ir žmonėms po operacijų stuburo, dubens kaulų, kelių srityje ir tiems, kurie daug laiko praleidžia ant kojų. Su jais baigiasi skausmai, sugrįžta išdidi eisena, žmogus kvėpuoja pilna krūtine ir ištiesina pečius. Prasideda naujas gyvenimas.
Pagaminsime individualius ortopedinius vidpadžius nemokamai visai Jūsų šeimai.

Tai mūsų iniciatyva ir ligonių kasų parama plokščiapadystės profilaktikai ir gydymui.
Šiuo pasiulymu nemokamai pasinaudoti negalesite, jei per pastaruosius metus Jums jau buvo nemokamai gaminami ortopediniai vidpadžiai arba batai.